تبلیغات
دفتر اسناد رسمی شماره 10 حوزه ثبتی نیشابور

دفتر اسناد رسمی شماره 10 حوزه ثبتی نیشابور
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
نظر شما راجع به وبلاگ


رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: نقل و انتقال خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی كانون سردفتران و دفتریاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، دشتی اردكانی اظهار داشت: نقل و انتقال مالکیت خودرو به موجب سند رسمی باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود و طبق قانون، وظیفه راهنمایی و رانندگی صرفا «بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک» است.

 

دشتی اردکانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه متولی صدور سند و پلاک خودرو چه دستگاهی است، گفت: در26 دی دو سال پیش در صحن علنی مجلس، پس از یک سال کار کارشناسی مستمر و جدی، نمایندگان مخالف و موافق در صحن علنی مجلس، همگی حرفهایشان را زده و نیز استدلال‌های موافق و مخالف را استماع کردند و در نهایت ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با رای اکثریت قاطع نمایندگان خانه ملت (142 رای مثبت، 68 رای منفی و هفت رای ممتنع از 226 نماینده حاضر) تصویب و به تائید شورای نگهبان رسید و لازم‌الاجراست.

 

وی افزود: طبق نص ماده 29 قانون، «نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه کنند.»

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: قانون آمره است، به این معنا که قانون امر کرده است که انتقال مالکیت خودرو به موجب سند رسمی باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود و طبق قانون، وظیفه راهنمایی و رانندگی صرفا «بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک» است و این موضوع خاتمه یافته است.

 


برگ سبز شناسنامه خودرو است به هیچ وجه سند مالکیت نبوده و نیست


دشتی اردکانی گفت: برگ سبز نیز که شناسنامه خودرو است به هیچ وجه سند مالکیت نبوده و نیست.

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران درباره اینکه از سوی مسئولان راهور ناجا گفته می‌شود که در همان مراکز تعویض پلاک همه کار نقل و انتقال خودرو انجام شود، اظهار داشت: اتفاقا در همان ماده 29 قانون، به صراحت این موضوع پیش‌بینی شده است. پس از مسئولان نیروی انتظامی بپرسید که چرا دو سال است که نیروی انتظامی به جای اینکه طبق نص صریح قانون، «امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم آورد» و آئین نامه مربوط به این نحوه حضور دوره‌ای را بازهم طبق نص صریح همان قانون ظرف «یک ماه» بنویسد، بعد دو سال از تصویب این قانون در مجلس، مجددا به تکرار همان حرفهایی روی آورده که یک سال تمام، قبل از اینکه ماده 29 قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی در مجلس به تصویب برسد، عیناً از تریبون‌های مختلف بیان کرده بود. مگر قرار است قانون‌گذار، قانون را مطابق میل یک شخص یا دستگاه یا نهاد خاص بنویسد؟

 

وی ادامه داد: ضمن اینکه باید درخصوص تعویض پلاک نیز آسیب‌شناسی شده تا باتوجه به منسوخ شدن این طرح در دنیا و اینکه قرار است به هر ایرانی یک شماره شناسه ملی تعلق گیرد، همان شیوه همیشگی نقل و انتقال خودرو که از ورود اولین اتومبیل‌ها به ایران تاکنون همیشه انجام می‌شده مورد عمل قرارگیرد.

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران بیان کرد: مقام معظم رهبری بارها و بارها در سخنرانی های مختلف بر قانون تاکید داشته‌اند. حفظ حرمت قانون و رعایت قانون بر همه واجب است و در این ایام که به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نزدیک می‌شویم خودم و دیگر مسئولان را به رعایت و اجرای قانون توصیه می‌کنم.

انتهای پیام


[ دوشنبه 9 بهمن 1391 ] [ 07:04 ب.ظ ] [ سردفتر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به دفتر اسناد رسمی شماره 10 نیشابور
سردفتر: یزدان مهر دفتر یار : آقاداداشی
آدرس: نیشابور خیابان 15 خرداد(دارایی) روبروی بیمه آسیا
تلفن: 3348554 : فکس :3332702-0551
ایمیل : mahzar10_neyshaboor@yahoo.com
hadi_aghadadashi10@yahoo.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب