تبلیغات
دفتر اسناد رسمی شماره 10 حوزه ثبتی نیشابور

دفتر اسناد رسمی شماره 10 حوزه ثبتی نیشابور
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
نظر شما راجع به وبلاگ


"تنظیم اجاره نامه در دفاتر اسنادرسمی". این مطلب طی چند هفته گذشته درحالی از سوی رسانه ها عنوان شد كه نوید جدیدی برای مردم در آستانه فصل جابجایی و نقل و انتقال املاك بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی كانون سردفتران و دفتریاران به نقل از صفحه حقوق شهروندی روزنامه ایران، این خبر زمانی جذاب تر شد كه با اعلام پرداخت نرخ پایین تر از مشاوران املاك همراه بود. در یك دفتر اسنادرسمی تنها نیم درصد مبلغ سند برای حق الثبت یعنی حقوق دولتی و 4 دهم درصد برای حق التحریر به ازای یك تا 20میلیون تومان از طرفین دریافت می شود.به عنوان مثال مجموع تمام هزینه ­های تنظیم سندرسمی اجاره در دفترخانه ­ها شامل حق­ الثبت(حقوق دولتی)، حق­ التحریر و مالیات بر ارزش افزوده برای ملکی که به مدت یکسال در ازای ماهیانه 100 هزار تومان اجاره داده می­ شود، فقط 35 هزار تومان برای هریک از طرفین است و یا برای ملکی که به مدت یکسال در ازای ماهیانه 1میلیون تومان اجاره داده می­ شود، مبلغ 85 هزار تومان از هرکدام از طرفین است.

 

این درحالی است كه براساس قانون،تنظیم اسناد قراردادهای اجاره اصولا در صلاحیت ذاتی دفاتر اسناد رسمی است كه موضوع جدیدی نیست اما مردم به واسطه تنظیم قرارداد از دیرباز در بنگاه های مشاورین املاك،از این امكان غافل بوده اند و هرساله مطابق روال سالهای گذشته اقدام به تنظیم قرارداد اجاره در بنگاه ها می كنند درحالی كه مردم در این راستا دو انتخاب دارند.سند عادی در بنگاه مشاور املاك یا سندرسمی در دفتر اسنادرسمی.

 

همچنین با بخشنامه سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، برای تنظیم اسنادرسمی اجاره به مدت سه سال و کمتر از آن، اعم از اینکه مسکونی باشد یا اداری و یا تجاری، دیگر نیازی به استعلام نیست که این آخرین مانع بر سر راه تنظیم اسنادرسمی اجاره در دفاتر اسنادرسمی به نفع مردم و درجهت تسهیل تنظیم اسنادرسمی از میان برداشته شد.

 

حال انتخاب با مردم است كه بین سند عادی و سند رسمی، سندی محكمه پسند، غیر قابل انكار و تردید، با هزینه پایین تر جهت تنظیم قرارداد را انتخاب كنند یا تنها مطابق روال سابق عمل كرده و از این حق خود چشم پوشی كنند.


به نقل از کانون سردفتران و دفتریاران


[ شنبه 18 خرداد 1392 ] [ 12:10 ب.ظ ] [ سردفتر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به دفتر اسناد رسمی شماره 10 نیشابور
سردفتر: یزدان مهر دفتر یار : آقاداداشی
آدرس: نیشابور خیابان 15 خرداد(دارایی) روبروی بیمه آسیا
تلفن: 3348554 : فکس :3332702-0551
ایمیل : mahzar10_neyshaboor@yahoo.com
hadi_aghadadashi10@yahoo.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب