تبلیغات
دفتر اسناد رسمی شماره 10 حوزه ثبتی نیشابور

دفتر اسناد رسمی شماره 10 حوزه ثبتی نیشابور
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
نظر شما راجع به وبلاگ


رئیس كانون سردفتران و دفتریاران شامگاه گذشته در گفت و گوی ویژه خبری در پاسخ به انتقاد آماده نبودن زیرساخت برای تنظیم سند پیش فروش ساختمان در دفاتر اسناد رسمی اعلام كرد: مردم می توانند با تنظیم سند تعهد به بیع در دفاتر اسناد رسمی اقدام به پیش خرید و پیش فروش ساختمان نمایند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی كانون سردفتران و دفتریاران، ساعاتی پس از این اظهارات محمد عظیمیان، نایب رئیس كانون سردفتران و دفتریاران با توضیح بیشتر درباره این نوع سند عنوان كرد: سند تعهد به انتقال یا سند تعهد به بیع سابقه دیرینه در میان اسناد تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی دارد و همكاران سردفتر با این سند نا آشنا نیستند.

 

در ما نحن فیه نیز در صورت مراجعه پیش فروشنده و پیش خریدار به دفاتر اسناد رسمی، سردفتر می تواند با اخذ مدارك مربوطه نسبت به تنظیم سند تعهد به فروش اقدام كند. تنظیم این سند نیازمند صدور شناسنامه فنی ساختمان نیست و صرفا با رسمی شدن تعهد طرفین، هر یك از پیش فروشنده و پیش خریدار در تاریخ های مقرر و در صورت نقض تعهد از طرف مقابل می توانند از دفتر اسناد رسمی درخواست صدور اجراییه نمایند.

 

وی اضافه كرد: در سال 1392 كانون سردفتران و دفتریاران با استعلام موضوع تنظیم قرارداد تعهد به انتقال از سازمان امور مالیاتی كشور جهت تعیین مالیات نقل و انتقال سند مربوطه نهایتا موفق به اخذ نظریه سازمان بدین مضمون گردید كه تنظیم اینگونه اسناد نیازی به كسب گواهی ماده 187 قانون مالیات های مستقیم ندارد. از طرف دیگر با توجه به عدم انتقال مالكیت در تنظیم اسناد مربوطه حق الثبت اینگونه اسناد نیز به صورت غیر مالی محاسبه خواهد شد.

 

او یادآور شد: هزینه تنظیم این سند در دفاتر اسناد رسمی در مقایسه با تنظیم اسناد قولنامه عادی در دفاتر مشاورین املاك ده ها برابر كمتر است.

 

نایب رئیس كانون سردفتران و دفتریاران تاكید كرد: در سال گذشته كمیسیون وحدت رویه كانون سردفتران و دفتریاران درخصوص سوال سران دفاتر اسناد رسمی به این مضمون كه تنظیم سند تعهد به بیع در دفاتر اسناد رسمی مجاز است و درصورت مثبت بودن پاسخ، ماخذ وصول حق الثبت اینگونه اسناد چه مبلغی است، اظهار نظر كرد: مطابق ماده 30 دفاتر اسناد رسمی، دفاتر اسناد رسمی مكلف اند نسبت به تنظیم اسناد مراجعین اقدام نمایند، مگر اینك مخالف با قوانین و مقررات، نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد. چون قرارداد تعهد به بیع مشمول هیچ یك از محدودیت های مذكور نمی باشد، وفق ماده 10 قانون مدنی معتبر و تنظیم آن بلامانع است. ضمنا حق الثبت تنظیم اینگونه اسناد براساس ماده 124 قانون ثبت به صورت غیرمالی محاسبه و وصول می شود كه این نظریه مورد تایید سازمان ثبت نیز می باشد.

 

 

 

 به نقل از سایت بنچاق[ پنجشنبه 11 تیر 1394 ] [ 11:36 ق.ظ ] [ سردفتر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ متعلق به دفتر اسناد رسمی شماره 10 نیشابور
سردفتر: یزدان مهر دفتر یار : آقاداداشی
آدرس: نیشابور خیابان 15 خرداد(دارایی) روبروی بیمه آسیا
تلفن: 3348554 : فکس :3332702-0551
ایمیل : mahzar10_neyshaboor@yahoo.com
hadi_aghadadashi10@yahoo.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب